Motor Yedek Parça Fiyatları

Motor yedek parça fiyatları Muadil ve Orjinal Motor yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Motor Parçaları Fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. Bu sayfada listelenen Motor yedek parçaları üretici & ithalatçı garantisi altındadır.

             

Motor Nedir Çeşitleri Nelerdir?

Motor aracın kalbi ve ana güç kaynağıdır. Genel olarak tanımlamak gerekirse aracın şase üzerinde monteli ,yakıt ve ürettikleri enerjiyi mekanik enerjisine çeviren, ürettiği mekanik enerjiyi aktarma organlar vasıtasıyla ( şanzıman, aks ) tekerleklere ileten makinelere denir.

Yakıt ve enerji cinsine göre motorlar

Diğer  tanımlayıcı motor özelliği isimleri de silindir  ve silindirlerin sıralanış şekillerine göre aldıkları isimlerdir

Günümüz araçlarında en çok kullanılan motor , sıralı tip motorlardır. motor sisteminin önemli bir parçası olan silindirler, aynı düzlem üzerinde sıralanırlar. Motor üretim maliyetlerinin düşük yakıt verimliliklerinin yüksek olması, tercih edilmelerinde belirleyici etkendir.

Araçlarda  çok kullanılan diğer bir motor tipide V tipi motorlardır. V tipi motorlarda silindirler motor içerisinde   karşılıklı , V şeklinde sıralanırlar. Silindir sayıları;  dört, altı, sekiz ve ikinin katları olarak artabilir yüksek  Şekil itibariyle kompakt bir yapısı olduğunda silindir hacimleri büyük olan bu motorlar, yüksek beygir ve tork gücü oluştururlar . Yakıt olarak ekonomik olmamakla beraber, sıklıkla performans araçlarında tercih edilirler.

Araçlarda, kullanım oranlarına göre diğer motor tipleri

Genel olarak fosil yakıtlı (benzin,dizel )motorların çalışma prensibi, araç yakıtı motor bloğunun içerisindeki silindir yuvalarının üst kısmına gönderilir.  benzinli araçlarda buji , dizel araçlarda da sıkıştırma yöntemiyle yakıtın yanması sağlanır. Yanma sonucunda hacim ve  enerji ,silindir yuvaları içerisine yerleştirilmiş pistonları aşağı ve yukarı yönde hareket ettirerek mekanik enerjiye çevirir. Motor sisteminin ortalama 600-1500 parçadan oluşur. Temel parçaları; blok, piston, segman, krank, supap,yatak, piston kollu, silindir kapak, yağ pompası, su pompası v.s dir.

Bu kadar parça birlikteliğini sağlayan komplike bir sistem olmasına rağmen, araçlarda en az arıza çıkartan sistemlerdir.  Genellikle periyodik bakımlarının düzenli yapılmamasından kaynaklı arıza çıkarırlar ki, maliyeti bayağı yüksek olur.

Periyodik bakımları, aracın marka ve model özelliklerine göre farklılıklar gösterdikleri gibi temel kriteri kilometredir; örneğin 10.000 km yağ bakımı, 100.000 km triger bakımı gibi...

Motor sisteminde, oluşan arızaların giderilmesinde motor servisleri size yardımcı olurlar. Belki arızaların tespit veya size uygun ustayı bulmanızda  yardımcı olmayabiliriz; ama arıza sonucu oluşacak parça tedariğinizde parcafilosu.com.tr ailesi olarak, aracınızın motor tipine göre yüz de yüz uyumlu, orjinal ve yan sanayi malzemelerini gönül rahatlığı ile temin edebilirsiniz.

Araçla Uyumlu Parça Ara Temizle ✕

" Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Marka
 
Şaseden Uyumlu Parça Ara

Şase numarası ile aracınız için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Motor


Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.