Fren Sistemi Yedek Parça Fiyatları

Fren Sistemi yedek parça fiyatları Muadil ve Orjinal Fren Sistemi yedek parça olarak farklılık göstermektedir. Fren Sistemi yedek parça fiyat listesi günlük döviz kuru ile güncellenmektedir. 

Fren Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Ne de olsa dört teker üzerinde gidiyoruz aracın freni iyi olacak ki. Bastın mı duracaksın.  Sorumlu bir satıcı olarak size fren sisteminin çalışması ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmak isteriz. Fren sistemi araç tekerleklerinin içine ve araç şasesine monte edilmiş bir sistem bütünüdür. 

Fren sistemi araç tekerleklerinin içine ve araç şasesine monte edilmiş bir sistem bütünüdür. Görevi araç seyir  halindeyken aracın hızını belirli bir kilometrede tutmak, seyir hızını yavaşlatmak, aracı durdurmak, duraklatmak  ve aracı park halindeyken sabitlemek öncelikli işlevidir.

Genel olarak hidrolik olan fren sistemleri bazı marka ve model araçlarda pnomatik (havalı) elektronikte olmaktadır. Bu temel farklılıkların olmasına rağmen çalışma prensipleri aynıdır.

Fren Sistemi Çeşitleri

Fren sistemi temel olarak ayak freni ve el freni olmak üzere ikiye ayrılmaktadır:

İlk olarak ayak freninden başlamak gerekirse fren pedalına uyguladığımız ayak gücü vasıtasıyla başlar. Fren pedalına uyguladığımız kuvvet sonucunda fren pedalına monte olan fren parçası (çubuğu,  fren müsür, fren halatı) transfer işlemi araç marka ve modeline göre herhangi birisi ile olur. Transfer vasıtasıyla fren sisteminin başka bir parçası olan westignhousa kuvvet uygulanır. Uygulanan kuvvet sonucunda westinghouse sistem içerisindeki diyaframı harekete geçer. Diyafram yardımı ile  gücünü çoğaltarak westinghouse üzerine monte olan fren sisteminin başka bir parçası olan fren ana merkezine gücünü transfer eder. Hidrolik olan bu sistem  fren hidroliği deposu görevini de görür.

Westinghose sisteminden transfer olan kuvvet fren ana merkezi içerisindeki pistonu hareket ettirerek fren hidroliği sıvısı basıncı oluşur. Yapacağımız ani veya yavaşlatıcı fren uygulanan kuvvetin şiddetine göre freni az veya çok tutmasını sağlar.

Fren ana merkezi içerisinde fren hidroliği sıvısı basınç üretir. Fren ana merkezinin ürettiği fren hidrolik basıncı fren hortum veya borusu vasıtasıyla  fren limitörüne ulaşır( araç marka ve modeline göre fren limitörü ana merkezle komplike bir parça olabileceği gibi bazı araç marka ve modellerde arka merkezi içerisinde  veya tamamen bağımsız bir parçada olabilir). 

Fren limitorunun temel görevi frenleme esnasında fren hidrolik basıncını ön ve arka fren sistemine dağıtım önceliği ve şiddetini ayarlar. Fren  limitorunden fren hortumu veya borusu ile transfer olan fren hidrolik basıncı, ön tekerlek sistemine bağlı olan ön disk fren kaliperi ne  ulaşır ( ön fren sistemindeki farklılıklar disk fren kampana, fren gibi iki gruba ayrılır ). Fren kaliperinin içindeki haznede oluşan hidrolik basinci fren kaliper pistonunu harekete geçirerek fren kaliperine monte olan fren balatasını fren diskinin yüze yine iter ve disk yüzeyinde sürtünme kuvveti uygular. Fren pedalına uyguladığımız kuvvetin şiddeti ve devamlılığına bağlı olarak tekerleklerin yol üzerindeki vukamaetini aracı kademeli olarak yavaşlatır ve durdurur.

Arka disk frenlerde ki  sistem aynı şekilde çalışır. Arka frenlerdeki temel farklılık aracı park halindeyken aracı fren olarak sabitleyen el fren mekanizması olmasıdır.Temel olarak el fren koluna uyguladığımız çekme kuvveti ile el fren koluna bağlı olan el fren tellerini harekete geçiririz. El fren teli vasıtasıyla arka fren (marka ve modele göre el fren sistemi bazı araçlarda ön fren sistemine bağlı olabilir ). Kaliperine ulaşır.

Arka fren  ( ön fren sistemindeki farklılıklar disk fren kampana fren gibi iki gruba ayrılır ). Fren kaliperinin içindeki haznede oluşan fidrolik basinci fren kaliper pistonunu harekete geçirerek fren kaliperine monte olan fren balatasını  fren diskinin yüzeyine iterek araci sabitler.

Tabi ki bu kadar önemli bir sistemin bakımlarının muazzam öncelikli yapılmasında da fayda vardır. Aracınızdaki fren sistemi ile ilgili oluşacak arızaların tespitinde size yardımcı olamayabiliriz ama emin olun ki parcafilosu.com.tr ailesi  olarak aracınıza lazım olan fren sistemi yedek parçalarını sistem üzerinden aracınızla yüzde yüz uyumlu, en uygun orjinal veya yan sanayi yedek parçaları gönül rahatlığıyla sitemizden temin edebilirsiniz.

Bu sayfada listelenmekte olan Fren sisteminin parçaları üretici & ithalatçı garantisindedir.

Araçla Uyumlu Parça Ara Temizle ✕

" Garajım"a kayıtlı olmayan araçlar için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Marka
 
Şaseden Uyumlu Parça Ara

Şase numarası ile aracınız için uyumlu parçaları kolayca bulun.

Garajım

Aracınızı seçerek uyumlu parçaları listeleyin.

Fren Sistemi


Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.
Yükleniyor. Lütfen bekleyiniz.